Бронювання військовозобов’язаних на підприємстві
Бронювання військовозобов’язаних – це процедура надання відстрочки від призову працівникам, відсутність яких на робочому місці може негативно вплинути на функціонування підприємства на період воєнного часу. Заброньовані військовозобов’язані працівники не підлягають призову на військову службу, тобто, їм надається відстрочка на певний період.
Необхідні умови для бронювання
Для отримання дозволу на бронювання працівників, підприємство повинно отримати статус критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення. Критерії критично важливого підприємства (відповідність трьом або більше пунктів):
- Загальна сума нарахованих і сплачених до бюджету податків (зборів, платежів), окрім митних, на протязі звітного податкового року перевищує 1,5 млн. євро.
- Сума надходжень в іноземній валюті (без кредитів, позик), за звітний податковий рік перевищує 32 млн. євро.
- Підприємство має статус стратегічно важливого згідно постанови КМУ №83 від 4. 03. 2015.
- Підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади.
- Відсутня заборгованість зі сплати ЄСВ.
- Розмір середньої зарплати за останній календарний квартал становить не менше, ніж розмір середньої зарплати в регіоні за IV квартал 2021 року.
- Підприємство є резидентом Дія Сіті.
Кого можна бронювати
Якщо підприємству, організації, установі дозволено бронювати своїх працівників, то, фактично, відстрочку від мобілізації може отримати кожен, але при умові що:
- Між робітником та підприємством укладений трудовий договір.
- Працівник відноситься до категорії військовозобов’язаних та перебуває на відповідному обліку.
Які наслідки у бронювання
Бронювання від призову гарантовано дає відстрочку від мобілізації на службу до ЗСУ. Працівник зі списку, який подало підприємство і затвердило Міноборони, залишається на своєму робочому місці та продовжує виконувати обов’язки згідно трудового договору.
Окрім цього, такий робітник має право покидати країну, оскільки на певний період, за рахунок наявності відстрочки, він не підлягає мобілізації. При перетині кордону треба пред’явити витяг про відстрочку від мобілізації, а також повідомлення про зарахування на військовий спец облік.
Які документи треба готувати
Бронювання працівників на підприємстві під час воєнного стану відбувається за наступним алгоритмом:
- Визначення суб’єкта, який подає пропозицію.
- Складання листа-обґрунтування у довільній формі.
- Заповнення Додатку №1 до постанови №194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного часу» від 3. 03. 2022р.
- Подання документів (п.п. 2, 3) до держоргану згідно п. 1 даного алгоритму.
- Отримання витягу із наказу Мінекономіки.
Ключовим завданням цього алгоритму є визначення суб’єкту, до якого треба подати заявку на бронювання та сформулювати пропозицію. Частіше всього таким суб’єктом є орган центральної влади – профільне міністерство або відомство. Тобто, якщо заявку подає аграрне підприємство, то треба звертатися до Міністерства аграрної політики. Щодо IT-вців, необхідно звернутися до Мінцифри.
В листі-обґрунтуванні, в якому зазначено перелік осіб, необхідно вказати, якою діяльністю займається підприємство, а також яке значення ця діяльність має для підтримки держави, ЗСУ. Окрім цього, необхідно обґрунтувати роль військовозобов’язаного робітника, чому вона критична і що є підставою для надання відстрочки.
Після подання листа орган центральної влади розглядає його, після чого приймає рішення – ухвалити прохання чи ні. В разі позитивного рішення роботодавець може забронювати своїх працівників.
Детальніше зупинимося на кількості заброньованих:
- Керівники, заступники керівників та 50% від загальної кількості військовозобов’язаних на момент подання списку.
- Можна перевищити кількість заброньованих позначки 50%, але в цьому випадку необхідно обґрунтувати цю потребу на момент подання списку.
- Обмеження щодо відсотку заброньованих не поширюється на підприємства, які входять в перелік, затверджений Міністерством енергетики України.
Повторне бронювання
У рішенні Міністерства економіки вказано, що строк дії відстрочки не повинен перевищувати 6 місяців. Якщо є необхідність, питання стосовно бронювання вирішується повторно, на наступні 6 місяців.Якщо у вас залишилися питання стосовно бронювання військовозобов’язаних працівників на підприємствах під час воєнного стану і ви потребуєте додаткової консультації, звертайтеся до юридичних фахівців компанії Dextralaw. Ми гарантуємо професійну юридичну допомогу та підтримку, щоб ваше підприємство навіть у складні часи функціонувало безперебійно.